How Smoking at Home Saves Money Every Day

Restaurant food prices rose 3.4% in the year to August 2026, faster than groceries at 2.2%. A smoker lets you buy the cheapest cuts in the store, cook once and eat well all week. Use the calculator to see what your own habits could save, then steal the twelve habits below.

Updated September 29, 2026 Every number is sourced below

Daily habit savings calculator

Move the sliders to match your week. The home costs come from the recipes on this site, fuel included.

4
$15
$80
1

Assumes 48 working weeks a year, a $2.02 smoked-chicken lunch bowl, home BBQ at about half the restaurant price and homemade jerky at $5.82 per 3.25 oz bag.

Your year, smoked

estimate
  • Spending now$4,308
  • Cooking it on your smoker$1,170
  • You keep$3,138

That's $261 a month. Your smoker pays for itself in about 7 weeks.

Weekday lunches, now$2,880
Weekday lunches, smoked at home$388
BBQ and takeout, now$960
BBQ and takeout, smoked at home$480
Jerky and snacks, now$468
Jerky and snacks, smoked at home$303

The math behind the numbers

We price each comparison with a U.S. government average or a large retailer's current price, then add the extras that home cooks forget: rub, sauce, sides and fuel. Cooked meat also weighs less than raw, so we adjust for yield. A whole brisket loses about half its weight to trimming and cooking, which is why home brisket costs about $15 a pound even though the raw packer costs under $7.

Home-smoked versus bought, per serving
What you'd buyBoughtSmoked at homeYou keep
Sliced brisket, per pound$28.00$15.22$12.78
Weekday lunch$15.00$2.02$12.98
Beef jerky, per 3.25 oz bag$9.00$5.82$3.18
Chicken, per lb raw: boneless breast vs. whole bird$4.17$2.01$2.16

Your prices will differ by region and store, but the gap is large enough that the conclusion rarely changes. The average U.S. household spent $3,945 on food away from home in 2024. Moving even a third of that onto your smoker is real money.

12 smoking habits that cut your food bill

  1. Make Sunday your smoke day. Cook once for the whole week. Smoked meat reheats well, so one cook covers lunches and quick dinners until Thursday.
  2. Smoke the cheap cuts. Pork butt, chicken legs, whole chickens and chuck are made for low-and-slow heat, and they cost a fraction of steaks and boneless breasts.
  3. Buy whole, butcher yourself. Whole chickens, full packer briskets and whole ribeye roasts cost less per pound than trimmed portions. A sharp knife pays for itself quickly.
  4. Fill the grate. Fuel costs the same for one pork butt or two, and so does your time. Cook extra and freeze it.
  5. Freeze in meal-size portions. Seal 1 lb portions with a spoonful of juices, squeeze out the air and label with the date.
  6. Reheat properly. Warm sealed bags in simmering water, or wrap slices in foil with a little broth at 250°F. Leftovers that taste fresh don't get thrown away.
  7. Mix your own rubs. Salt, pepper, garlic, paprika and brown sugar cover most recipes. Bulk spices cost far less per ounce than bottled rubs.
  8. Use everything. Render brisket trimmings into tallow for cooking, and simmer chicken backbones and wing tips into free stock.
  9. Buy fuel in big bags. Budget 40 lb pellet bags cost about $0.45 a pound versus about $1.00 for a 20 lb brand-name bag. Stock up on charcoal during holiday sales.
  10. Keep the lid closed. Every peek dumps heat and burns more fuel. In cold weather, an insulated cover made for your smoker helps it hold heat.
  11. Look after your smoker. Empty the ash, scrape the grates and use a cover. A smoker that lasts ten years instead of three is the biggest saving of all.
  12. Buy your smoker off-season. Prices usually fall from late summer through Black Friday. Several of our top picks were on sale when we checked in September.

Cheap cuts that smoke beautifully

The best smoking cuts are the tough, fatty, inexpensive ones. Here's what they cost at U.S. average prices in August 2026 unless noted.

Inexpensive cuts for smoking and their prices
CutPrice per lbSmoke it as
Bone-in chicken legs$1.67Smoked chicken thigh meal prep
Whole chicken$2.01Smoked spatchcock chicken
Bone-in pork butt$2.50–$4.00Smoked pulled pork
St. Louis spare ribs (Costco average, Sept 2026)$3.793-2-1 smoked spare ribs
Prime whole packer brisket (Costco average, Sept 2026)$6.68Texas-style smoked brisket
Ground beef (100%)$6.92Smoked burgers or meatloaf
Boneless chuck roast$9.45Poor man's burnt ends
Boneless round (eye of round)$9.69Smoked beef jerky

What it costs to run a smoker

Fuel is the hidden running cost. At smoking temperatures, most pellet grills burn roughly 1–1½ lb of pellets an hour, and charcoal smokers burn somewhat less. The price of the bag makes a big difference.

Fuel cost per hour
FuelPriceCost per hour at 225–275°F
Budget hardwood pellets, 40 lb$17.98 ($0.45/lb)About $0.45–$0.70
Brand-name pellets, 20 lb$19.99 ($1.00/lb)About $1.00–$1.50
Charcoal briquettes, 2 × 16 lb$19.98 ($0.62/lb)About $0.30–$0.80 depending on the cooker
Wood splits (offset smokers)varies widelyThe highest; cheapest if you source wood locally

Our recipe costs use $0.75 an hour, a middle estimate for budget pellets or charcoal.

The single best habit

Smoke on Sunday for the week ahead. A 5 lb tray of chicken thighs becomes ten $2.02 lunches, and a pork butt becomes tacos, sandwiches and fried rice. Start with the meal-prep recipe.

Sources

  1. Warehouse Runner price tracker, Sept 29, 2026: USDA Prime whole packer brisket (Costco average)
  2. BBQ Report brisket price guide, updated June 2026: Sliced brisket at a mid-range BBQ restaurant ($25–$32/lb)
  3. BLS average price data via FRED, Aug 2026: Boneless USDA Choice chuck roast (U.S. city average)
  4. BLS average price data via FRED, Aug 2026: 100% ground beef (U.S. city average)
  5. BLS average price data, Aug 2026: Boneless USDA Choice round (U.S. city average)
  6. BLS average price data, Aug 2026: Whole fresh chicken (U.S. city average)
  7. BLS average price data, Aug 2026: Bone-in chicken legs (U.S. city average)
  8. BLS average price data via FRED, Aug 2026: Boneless chicken breast (U.S. city average)
  9. EatHealthy365 pork price guide, Mar 2026: Bone-in pork butt ($2.50–$4.00/lb in 2026)
  10. Warehouse Runner price tracker, Sept 29, 2026: St. Louis-cut spare ribs (Costco average)
  11. Sam's Club product page, Sept 2026: Farm-raised Atlantic salmon fillet (Sam's Club)
  12. EatHealthy365 ribeye price guide, Apr 2026: USDA Choice ribeye at a supermarket ($14–$19/lb)
  13. Alabama Cooperative Extension, Feb 2026: Fresh chicken party wings (about $2.49–$3.49/lb)
  14. Jerky Ingredients 2026 price survey, July 2026: Mainstream beef jerky, 3.25 oz bag ($44.32/lb)
  15. Grocery Coupon Guide, Sept 2026: A typical bought lunch
  16. Lowe's product page, Sept 2026: Budget hardwood pellets, 40 lb bag (about $0.45/lb)
  17. Traeger product page, Sept 2026: Traeger Signature Blend pellets, 20 lb bag ($1.00/lb)
  18. The Home Depot product page, Sept 2026: Charcoal briquettes, two 16 lb bags (about $0.62/lb)
  19. U.S. Bureau of Labor Statistics, Consumer Expenditures in 2024: average household spending on food away from home
  20. U.S. Bureau of Labor Statistics, CPI news release, August 2026: 12-month change in food prices

Saving money with a smoker: FAQ

Is it actually cheaper to smoke your own meat?

Yes, almost always. At September 2026 prices, a pound of home-smoked Prime brisket costs about $15 including fuel, versus $25–$32 at a BBQ restaurant. Chicken and pork save even more, because the cuts are so cheap.

How long does it take for a smoker to pay for itself?

It depends on your habits. Replacing four $15 bought lunches a week with smoked chicken meal-prep bowls saves about $52 a week, so a $419 smoker pays for itself in about 8 weeks.

What is the cheapest meat to smoke?

Chicken legs and whole chickens, at about $1.67–$2.01 per pound in August 2026, then pork butt at about $2.50–$4.00 per pound.

Does a pellet grill cost a lot to run?

Roughly $0.45–$1.50 an hour at smoking temperatures, depending on your pellets. Budget 40 lb bags cost less than half as much per pound as 20 lb brand-name bags.

Does smoked meat freeze well?

Very well. Vacuum-seal or squeeze the air out of freezer bags, add a spoonful of the cooking juices, and freeze for up to about 3 months. Reheat gently in simmering water or wrapped in foil in a low oven.